האגודה למלחמה בסרטן

29/12/2007
האגודה למלחמה בסרטן היא סמל של מאבק נטול פשרות במחלה, אך תחקיר "חדשות שבת" (ר' למטה) חושף תמונה אחרת. "בשנים האחרונות האגודה נשארה מאחור בכל הנוגע למאבק בזיהום הסביבתי מסיבות המעוררות תהיות ועולות טענות כנגד התנהלותו הכוחנית של הארגון מול עמותות קטנות יותר"

ערוץ 10, חדשות שבת 29/12/2007 בהגשת אשרת קוטלר בנגל - תחקיר פז שוורץ


הקלק על התמונה לראות את כתבת הוידאו (13:15 דק')

האגודה למלחמה בסרטן הפכה מאז הקמתה לסמל של מאבק נטול פשרות במחלה - ורובנו חייבים לארגון הוולונטרי הזה לא מעט. מבצעי הקש בדלת תרמו רבות להגברת המודעות למחלה, ולמלחמה כנגד הגורמים לה. אלא שבשנים האחרונות משהו השתבש. תחקיר "חדשות שבת" חושף כי האגודה נשארה מאחור בכל הנוגע למאבק בזיהום הסביבתי. בניגוד לשאר העולם, טוענים שם לקשר רופף בין זיהום סביבה לסרטן. ומנגד עולות יותר ויותר תלונות כנגד התנהלותו הכוחנית של הארגון מול עמותות קטנות יותר.

ניגוד אינטרסים של האגודה למלחמה בסרטן

(ממוגרפיה, תכשירי הדברה, תעשית תרופות בארה"ב)

ניגוד אינטרסים של האגודה למלחמה בסרטן

(קשרים עם רדיולוגים בארה"ב)

31/12/2007

אומ"ץ תובעת לבדוק חשד לאי סדרים לכאורה וניגוד עניינים באגודה למלחמה בסרטן

עמותת אומ"ץ פנתה אתמול למבקר המדינה ולשרי משרד הבריאות והגנת הסביבה בבקשה לקבל תשובות על שורה של שאלות שעולות מכתבה בעניין האגודה למלחמה בסרטן ששודרה במוצ"ש (29/12/07) בערוץ 10. מכתבה זו עולים חשדות למינהל בלתי תקין ולכאורה ניגוד עניינים בהנהלת האגודה הנ"ל.

האחראית על הפרוייקטים באומ"ץ, אראלה גולן, פנתה לגורמים ממלכתיים כדלקמן:

"חברי עמותת אומ"ץ כמו רבים בקרב אזרחי ישראל הזדעזעו במוצ"ש לצפות בכתבה בערוץ 10 וללמוד עובדות על הקשר הנורא שבין הון וסרטן. עמותת אומ"ץ מבקשת ממך לבדוק ללא דיחוי האם נכונות העובדות הבאות:
  1. בעלה של מירי זיו מנכ"לית האגודה למלחמה לסרטן, מזה 15 שנה, הוא יוסי זיו והינו מנכ"ל רמת חובב?
  2. האם נכון כי במועצת המנהלים של האגודה מכהנים אנשים הקשורים ישירות עם מפעילים מזהמים ולכל מפעל מזהם ברמת חובב יש נציג באגודה?
  3. האם נכון כי במועצת המנהלים של האגודה למלחמה בסרטן מכהנים אנשים הקשורים ישירות ליצרני תרופות המשמשות לטיפול במחלות הסרטן?
  4. האם נכונה העובדה שהוגש בג"צ של האגודה למלחמה בסרטן והאגודה לזכויות החולה כנגד משרד הבריאות, הקשור להכנסת תרופות מצילות חיים - עובדה שלכשעצמה חיובית מאד וראויה. אך, כשקיים קשר לכאורה בין האנשים היושבים במועצת המנהלים כמו אלי הורוביץ ובין חברת "טבע" יצרנית אותן תרופות, קיים חשד לניגוד עניינים.
  5. האם נכון הוא שמנכ"לית האגודה למלחמה בסרטן מתעלמת ממחקרים עדכניים של רשם הסרטן במשרד הבריאות ד"ר מיכה בר-חנא ושל המכון הלאומי לחקר הסרטן בארה"ב, בדבר הקשר בין זיהום סביבתי ובין מחלות סרטן, ובכך בעצם "מאפשרת" להתעלם מנושא כל כך חשוב בו צריכה האגודה לעסוק.
  6. האם נכון שהאגודה למלחמה בסרטן "מונעת" מעמותות אחרות לפעול בתחומים הרלוונטיים?
  7. האם התקבלו איומים של האגודה על הנהלת אחד מבתי החולים?"


תגובת משרד מבקר המדינה